3 Şubat 2011 Perşembe

nasıl da hızla büyüyor V...

Bu dizinin son bölümünü 10. ayda yazmışım.
Bu arada neler neler olmuş da yazmamışım hatırlayabildiklerimle.

Bu dönemin en önemli sürprizi şu oldu;
11. ayda Yağmur çok güzel sıralar, oturduğu yerden kalkabilir, hatta bir koltuktan başka koltuğa bile geçerken birden emeklemeye başladı????
Bu nasıl oldu hiç anlamadık. Babası da ben de emeklemesini çok istedik. Emekleyen çocukların kolları kuvvetli olurmuş diye. Ancak bütün çabalarımıza rağmen Yağmur'u yüzüstü durmaya bile ikna edemedik. Değil ki emeklesin.
Neyse emeklemeyen çocuk çabuk yürür diye kendimizi avutuyorduk ki pat Yağmur emeklemeye başladı. Hal böyle olunca yürüme çabaları önemini yitirdi. E ne de olsa bir nebze özgürleşmişti artık. Kimseye ihtiyacı olmadan istediği yere gidebiliyordu. Yaşını karşıladı derler ya hani bizimki meseleyi yanlış anlamış galiba çünkü yaşını emekleyerek karşıladı kuzucuk.
Neredeyse 13. ayımız bitecek hala tek başına yürümeye yeltenmiyor ancak kendi farkında olmazsa herhangi bir yere dokunmadan ayakta bayağı durabiliyor ama farkederse hemen kendini bırakıyor.
 
Minicooper'ıyla gezerken acayip eğleniyor. Üstelik buz tutmayacağımız günlerde aşağıya inip açık havada geziyoruz ki işte o zaman kendini kaybediyor Yağmur kuş. Bkz. fotolar.
Dil gelişimine gelince;
10. ayda 'anne gel' bile diyen yavru şimdi 'anane, teyze, abla' gibi öğrendiği kelimeleri bile bıraktı herkese 'anne' diyor. Benim için sorun yok ama garson abilere bile anne deyince bir tuhaf oluyor.Kitaplarda, dergilerde gördüğü ya da kıyafetlerinde basılı resimlerdeki şekil ve nesnelere 'bebe' diyor. Bu oyuna ilk bebek dergilerindeki resimlere bakarak başladığımız için sanırım.Al-ver oyununu artık sözlü oynuyor. Hayvan resimleri ya da herhangi bir oyuncak hayvan görünce 'möööö' diyor. Bizim çiftlikte kedi de kuş da mööö diye ses çıkarıyor yani.

Mimik ve oyunlara gelince;
Onlar anlatılmaz yaşanır ancak. Hepsi bir harika. Bir bebeğin gelişim sürecinde dönüm noktaları 4. ay ve 11. aymış. En azından bizim bebeğimiz için öyleymiş. 11. ay itibariyle bebeğimiz gitti yerine her şeyden anlayan bir çocuk geldi sanki.


 


Birimiz ortamda biraz sesli gülsün mutlaka eşlik ediyor kahkahalarıyla, 'anlatalım bir bir bir' ve 'seni seni'yi gerçekten anlatılacak bir şey olduğunda ya da bir suç işlediğinde yapıyor, terlik, elektrik prizi ya da oynanması sakıncalı herhangi bir şey görünce 'e eee' diyerek yanına gidiyor ve alıp bana veriyor ya da ısrarla gösteriyor -bu sayede artık başka bir odada bile olsa sesinden tehlikeli bir şey yaptığını anlıyorum ve müdehale ediyorum-, 
bay bay yaparken  bazen sözlü de 'bay bay' diyor, öpücük atıyor, beni öp hadi diyince öpüyor -biraz sulu oluyor ama idare ediyoruz- banyo zamanı gelince saçlarını yıkama taklidi yapıyor, burnunu gösteriyor,Yağmur nerede diye sorulunca göğsüne dokunarak kendini gösteriyor -bazen burnuyla kendini karıştırıyor ama-, bir resimde kedi nerede ya da dede nerede denince parmağıyla ilgili resmi gösteriyor. Telefon ve telefona benzeyen bir şey bulunca hızlı bir hareketle kulağına götürüp anne veya alo ile anne'nin karışımı olan 'alle' diyor. Ve bıdı bıdı bir şeyler söylüyor anlamıyoruz tabii. Evdeki bilimum kumandaları etki ettikleri cihaza tutarak kullanıyor. Televizyon kumandası ilk sırada, sanki çok TV izlermiş gibi.Bu arada önceki hafta ziyaretimize gelen ananemizi hemen özledik bile. Duyurulur!

7 yorum:

 1. Cok seker. Bizimkiside yuz ustu durmayi hic sevmiyor. Hemen aglamaya basliyor. Boyun kaslari icin onemliymis ama durduramiyorumki :(

  YanıtlaSil
 2. Yağmur kuş ne güzel büyüyor, yolda görsem sıkıştırıp şu yanaklarından öperim ona göre:)

  YanıtlaSil
 3. Yerim ben onun kediyi işaret eden çubuk kraker parmaklarını :)
  Oluyor öyle, bir kelime söylüyorlar, sonra birden sanki hiç söylememişler gibi kullanmaktan vazgeçiyorlar. Sonra bir ara bütün o kelimeler geri geliyor :)
  Ayrıca bu şekilde geç yürüyen çocuklar, kasları daha gelişmiş olduğundan, düşmeden yürümeyi başarmış oluyorlar. Yağmur da benim kız gibi temkinli anladığım kadarıyla :)
  Bir de yaramazlık yaparken kendini ele veren sesler çıkamsına bayıldım. Öyle yaparsa, yerle ama onu, sonu iyi olmaz hiç :)

  YanıtlaSil
 4. Bizde emeklemeden yürüyecek galiba dediğimiz ayda yani tamda 10,5-11. ayda emeklemeye başladı.O zaman 11 ayda emeklediyse geç yürüyecek dedik 13,5 ayında yürüdü.Oğlumda bir dönem herkese anne dedi:) Maşallah Çok tatlı bir kızınız var Allah bağışlasın.

  YanıtlaSil
 5. maşallah çok tatlı, yerim valla ben onu, yürütece de bayıldım:))

  YanıtlaSil
 6. maşallah çok tatlı bir kızınız var. ben de emeklemesini çok istemiştim.. kollar için faydası aşikar da bir yerde beyin gelişimi için bile çok faydalı oldugunu okumuştum, onu bileme:) emeklerken öne dogru egildiği için diye bir açıklaması vardı.. her ne olursa olsun, emekleseler de emeklemeseler de Allah sağlık versin..

  YanıtlaSil
 7. Fotoğraflar ne güzel böyle :)

  YanıtlaSil