22 Nisan 2010 Perşembe

agguuu...

Kelebeğim genç kızlığa doğru hergün bir adım daha ilerliyor. 20 cm. önünü bile göremeyen dünyadan bi haber kızım şimdi oyuncaklarıyla konuşuyor adeta. Belki bizim dilimizi kullanmıyor. Ama kullandığı bir dil var. Artık oyuncağı ile kendi arasında biz karışamıyoruz. Suratına baksanız sanki çok önemli birşey olmuş. Arkadaşına onu ayrıntılarıyla, biraz eğlenerek, biraz yakınarak kaş, göz, dudak ve hatta dil hareketleriyle bir anlatıyor ki görülmeye değer gerçekten.  

Bu bebeklerin kullandığı dilde ünlüüüü bir atasözü vardır. "Agu".  Evet evet 'agu' deyip geçmeyin. Çok önemli bir söz bu. 3 harfli ve iki heceden oluşuyor. En önemli özelliği de içerisinde sessiz harf olması ve bunu söyleyen bebeğin gırtlağını keşfetmesini sağlaması. Bizim dilimizi konuşmaya önemli bir adım yani. Yağmurcuk' da  gıgıl mıgıl bişeyler mırıldanıyor. Aaauuummm mmmıııııhhhh uuuummmnnn nnnıııııhhhhh, çok da belirgin olmayan agular  ve aralarda nefes alırken de doyamayıp konuşmaya devam etmeler. Acı bir fren sesi oluyor sanki. Sonra geç de olsa seslerin nefes vererek daha kolay ve düzgün çıktığını anlıyor ama bu maceramız genelde bu yüzden hıçkırıkla sonlanıyor. Hıck hıck hıck hıck. E tabi diyaframın kafası karışıyor napsın?

 Bu arada yarın 23 Nisan hep neşe doluyor insan. Kelebeğimin ilk bayramı. Şimdiden kutlu olsun. Yarın yola çıkıyoruz. Yağmur'un ne kadar emmek isteyeceği bizim durma sayımızı belirlediği için artık 1 gün mü 2 gün mü sürer yol bilemiyorum :) Konuyla ilgili bildiğim bir iki aktivetiyi paylaşayım bu arada:

  • Kids Carnival -25 Nisan AÇEV yararına
  • Migros'un geleneksel tiyatro şenliğine bu yıl bir de oyuncak ve çocuk kitaplarında %50 indirim kampanyası eklenmiş. 23-24-25 Nisan www.migros.com.tr/Content.aspx?IcerikID=86
  • Optimum AVM bu yıl çok kapsamlı bir organizasyon yapmışa benziyor. 23-24-25 Nisan
  •   İstanbul Modern'de 5. Çocuk Şenliği. İz Peşinde Atölyesinde 4-6 yaş ve Boydan Boya Sanat Atölyesinde 7-12 yaş grupları için programlar. 22-23-24-25 Nisan katılım sınırlı.
Bütün çocukların 23 Nisan Çocuk Bayramını kutlarım. Kıymetini bilmelerini dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder