21 Nisan 2010 Çarşamba

pes doğrusu!..

Bugün pes dedirtecek bir haber okudum. Yiyeceklerde kullanılan şu hormon meselesi çok fazla araştırma yapmaya gerek kalmadan her yerde rastlayabileceğimiz, pazarlarda dolaşırken bile 'hormonsuz bunlaaaar' sesleriyle aşina olduğumuz bir konu. Ancak bu kadarla kalmıyor. Ne yazık ki bu hormonun -ki bu aslında östojen hormonudur. İnsanların büyümesini sağlayan bu hormon hayvanların, sebzelerin de büyümesini sağlıyor- kullanımı sadece gıdalarla sınırlı değil. Kozmetikte (ruj, deodorant, allık, pudra, nemlendirici, şampuan vs.), böcek ilaçlarında, en önemlisi ve en acımasızı çocuk oyuncaklarında östrojen hormonu kullanılıyor. Rüzgarın estiği yönü, güneşin açısını hesaplayarak büyüttüğümüz çocuklarımızın eline oynasın, oral gelişimini desteklesin, diş çıkarırken acısını dindirsin diye verdiğimiz oyuncaklar onun sağlığını temelden sarsacak nitelikte haberimiz yok. Vatan gazetesindeki röportajında Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz bebeklik çağında başlayan bu hormon istilası yüzünden bugün 3 yaşında ergenliğe giren hastalarının olduğunu söylemiş. Özellikle kız çocukları bu durumdan en çok etkilenen cins oluyormuş. Göğsünde erken büyüme, beze benzeri şeyler olabiliyormuş.
Bu işin şakası yok. Bu devirde en zor iş akıllı tüketici olmak. Çocuklarımız yabancı ve zaralı maddelerden tamamen koruyamayız. Zaten korumamamız da gerekir çünkü bu bir evrimsel mesele artık. Yaşadığı çağdan koruyamayız onları. Heryere yayılmış bu kullanımı durduramıyacaksak, çocuklarımız kenarından köşesinden maruz kalacaklarsa buna en azından miktarına karar verme iradesini göztermeliyiz .
Konuyla ilgili alışveriş önerisi:


  •  Dana eti yerine kuzu etini tercih edin. Tavuk ve market yumurtalarından kaçının.

  • Alışveriş için mümkün olduğunca organik pazarları tercih edin. Şişli'deki pazar şimdi de Kartal'da. Ve  Göztepe Parkı'nın oraya da bir organik pazar açıldı.

  • Kozmetik ürünlerde mümkün olduğunca güvenilir markaları tercih edin.

  • Çocucğunuza aldığınız oyuncakların boyasının çok parlak, plastiğinin yumuşak olmamasına dikkat edin. Östrojen hormonunu yumuşaklık ve parlaklık sağlamak için kullanıyorlarmış.

  • Alman markası HABA oyuncak konusunda çok titiz bir marka. Oyuncakları ahşaptan. İnsanın içini bir nebze rahatlatıyor. E-bebek'te sınırlı çeşitte var ama caddede bambolini'de daha çok çeşit bulabilirsiniz. Bir de şuraya bakın http://www.oyuncakonline.com/

  • Diş kaşımak için havuç, ekmek gibi güvenli anane yöntemlerini kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder